Hall of Fame







 Current Inductees

 2001
​​Inductees
Lois Jean Delaney “Miss Fitz” – Educator
Admiral J. Lloyd Abbot – Class of 1934
Milton L. Brown – Class of 1950
Posthumous Inductees​
Ms. Mae Eanes – Educator
Ernest B. “E.B.” Coleman – Musician and Educator
Edmond C. DeCelle – Artist and Designer

2002
​​Inductees
Joseph N. Langan – Class of 1931
Nicholas H. Holmes – Class of 1942
Dr. Stephen F. Dill – Class of 1943
Posthumous Inductees
Mac Barton Greer – Class of 1944

2003
​​Inductees
Dr. Samuel Eichold – Class of 1933
Lionel W. “Red” Noonan – Class of 1943
Carolyn Radcliff Akers – Class of 1969
​Posthumous Inductees
 Ms. Gladys Baxter – Educator
Major C. Curtis Williams – Class of 1949
Dr. Carl Johan Bentzel – Class of 1951

 2004
​​Inductees
Edith Jordan Wilcox – Class of 1932
Dr. Frank J. Kearley, Jr. – Class of 1938
Robert B. Doyle – Class of 1942
Posthumous Inductees
 Eugene Boundurant Sledge – Class of 1943
Frank J. Howard – Class of 1927

2005
​​Inductees
Dr. Jack Hawkins – Class of 1963
Ira Nicholas Swingle, Jr. “E.B.” – Class of 1943
Dr. James L. Tucker – Class of 1948
Posthumous Inductees
 Edith Marechal Murphy – Educator, Barton Academy Class of 1903
Randall Hylman Nelson – Class of 1938
Casimir P. Newdome – Educator and Coach

 2006
​​Inductees
 Admiral Leighton Smith, USN retired – Class of 1957
Dr. Hollis J. Wiseman, Sr. – Class of 1944
John H. Wright, Jr. – Class of 1948
Posthumous Inductees
Celestine Sibley – Class of 1931
Dr. K.J. Clark – Educator and 
Murphy High School’s first principal

2007
​Inductees​
Urban “Urbie” Green – Class of 1943
Dr. Leon V. McVay – Class of 1936
Dr. Benjamin Buford Williams – Class of 1942
Posthumous Inductees
Samuel Brown – Class of 1925
Vernon D. Raines – Class of 1946
Eugene Walter – Class of 1938

2008
​Inductees​
E. Chandler Bramlett, Jr. - Class of 1960
Dr. Wilmer S. Cody, Jr. - Class of 1955
Elyzabeth Gregory Wilder 
​Posthumous Inductees
Ralph Holberg, Jr. - Class of 1925
Max McGill, Jr. - Class of 1939
Louise Knudsen Hamil

2009
​Inductees
John Thomas Arendall - Class of 1934
Lewis Guy Odom, Jr. - Class of 1943
Allen C. Crowell - Class of 1955
Ward "Ossie" Swingle - Class of 1944
Posthumous Inductees
Herman M. Maisel - Class of 1942

2010
​Inductees
Anne Mandeville Inge - Class of 1951
Reggie Copeland, Sr. - Class of 1943
Posthumous Inductees
Thomas Henry Dodd - Class of 1934
Brig. Gen. Charles Elwood Word - Class of 1941

2011
​Inductees
Frederick F. Denton, Jr. - Class of 1949
James C. Gray - Class of 1949
Dr. Sidney C. Phillips, Jr. - Class of 1941
Posthumous Inductees
Dr. Frances A. Garner - Class of 1945
Emily Staples Hearin - Class of 1932
B.G. Robert H. McInvale, Jr. - Class of 1960







Murphy Alumni Association, Inc.
2012
Inductees​
Julian D. Sawyer, Col. USAF - Class of 1946
Charles E. "Buddy" Davis - Class of 1950
Kathryn Calogrides Coumanis -  Class of 1955
Todd Strange -  Class of 1962
Posthumous Inductees
George R. Harris, Jr. -  Class of 1942
Janice Thames Wiseman - Class of 1945​

2014
Inductees
Billy C. Bedsole ’57
James L Busby ’64
James M. Eubanks, Col., U.S.A. ’48
 Kathryn “Kay” P. Hire, Cpt., U.S.N. ’77
Carolyn Bishop Stone, Ed.D. ’68
John M. Tyson, Jr. ’70
Posthumous Inductees
John Cooke Brewton, Lt., U.S.N. ’61
Andrew H. Diamond ’37
Joy Donaldson. Ed.D. ’60
Sherrell Hoffman ’56

2015
Inductees
Edward Osborne Wilson, Ph.D. '43
Charles Arthur Gross, Ph.D. '55
Lynn Brown Robinson, Ph.D. '56
Judge James C. Wood '57
Alice Frazer Evans '57
Margaret Luce Brown '89

2016
Inductees
Phyllis Brown Feibelman '52
Woodrow W. "Woody" Everett, Jr., Ph.D., '55
Joey Jones '80
Posthumous Inductee
Gordon Tatum, Jr. '58

2017
Inductees
Bennett Wayne Dean, Sr. '61
Vickie Powers Matranga '63
T.J. (Jocko) Potts '66
Phil Savage, Jr. '83
Posthumous Inductees
W. Barnes Tatum, Ph.D. '56
Desmond B. Toler '59
Maryln J. Schwartz '59


Lifetime Service Awards

2005 – Lolette Tanner
2007 – Frances Sibley
2008 - Anne Inge
2011 - Linda Sparkman


Murphy Hall of Fame Nomination and Instruction Form